OKOLICA

CZAPLINEK

Miasteczko w województwie zachodniopomorskim, na przesmyku miedzy jeziorami Drawsko i Czaplino, stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych Pojezierza Drawskiego.
Bogato ukształtowana rzeźba terenu, będąca dziełem lodowca, ponad 30 uroczo położonych jezior oraz okalające je lasy, stwarzają doskonale warunki dla ludzi poszukujących spokoju, czystego powietrza, słońca, zieleni i wspaniałych przygód. Najcenniejsze fragmenty gminy o wyjątkowo zróżnicowanej konfiguracji terenu oraz bogatej faunie i florze, włączono w granice Drawskiegoi Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Największą atrakcję stanowi Jezioro Drawsko z licznymi zatokami, półwyspami oraz wyspami, wśród których króluje wyspa Bielawa.
Tutaj rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków krajowych rzeką Drawą im. Kardynała Karola Wojtyły.
Dobrze zagospodarowane ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe oraz szlaki turystyczne stanowią doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej.
Przybliżają one historie geologiczną, świat flory i fauny i elementy życia dawnych mieszkańców tej ziemi.
Lasy kuszą miłośników przyrody bogactwem zwierząt i runa leśnego.
Przed wędkarzami nasze czaplineckie wody otwierają szansę na złowienie: szczupaka, węgorza, leszcza, pstrąga potokowego, sandacza, karpia, lina czy okonia. Jeziora i rzeki stwarzają idealne warunki do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu,a piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli wodnych i słonecznych.

DRAWSKI I IŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Utworzony został w celu zachowania i ochrony wartości przyrodniczych. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragment Pojezierza Drawskiego. Położony jest na terenie sześciu gmin. Występuje tu 695 gatunków roślin naczyniowych, z czego 42 podlegają ochronie prawnej. Park jest również ostoja ptaków o randze europejskiej. Istnieje osiem rezerwatów przyrody oraz około 300 pomników przyrody objętych ochroną.

Dla przybliżenia walorów Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego, utworzono na jego obszarze ścieżki przyrodnicze: "Dolina Pięciu Jezior", "Przełom rzeki Dębicy","Wyspa Bielawa" oraz "Spyczyna Góra - Jezioro Prosino".

WYSPA BIELAWA

Na wyspie tworzony jest Park Przyrodniczy. Przygotowane są stanowiska do obserwacji płazów i ptaków zamieszkujących wyspę i jezioro. Atrakcja ścieżki jest również wieża służąca do obserwacji dużych ssaków wyspy oraz niewielka kolonia kormoranów, zlokalizowana na wysepce w pobliżu Bielawy. Na rejsy po jeziorze Drawsko z przystankiem na wyspę zaprasza stateczek spacerowy "Europa".

JEZIORO DRAWSKO

Największe i najgłębsze jezioro Pojezierza Drawskiego. Pod względem głębokości Drawsko zajmuje drugie miejsce w kraju. Jezioro charakteryzuje się bardzo rozbudowaną linia brzegową. Posiada liczne zatoki oraz kilka półwyspów. Na jeziorze znajduje się 14 wysp. Uroku dodają również brzegi jeziora, które na wielu odcinkach mają charakter klifów, ich wysokość dochodzi do 40 metrów nad poziom lustra wody. Tutaj rozpoczyna się szlak krajowy rzeką Drawą. W wodach żyje reliktowy skorupiak.

Image

RZEKA DRAWA

Ma swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie pięciu Jezior, położonej pomiędzy Połczynem Zdrój a Kluczewem. Jest drugim co do wielkości dopływem Noteci. Drawa wypływa z Jeziora Krzywego, uchodzi zaś do Noteci w pobliżu Krzyża. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, na którego cześć szlak został nazwany jego imieniem. Cały obszar wzdłuż rzeki charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, która jest dziełem lądolodu skandynawskiego.

ZABYTKI

  • Starówka (Czaplinek)
  • Koścół Św. Trójcy (Czaplinek)
  • Drewniana dzwonnica kozłowa (Czaplinek)
  • Kościół pod wezwaniem Św. Krzyża (Czaplinek)
  • Ruiny zamku Drahim (Stare Drawsko)
  • Izba Muzealna (Czaplinek)

SPYCZYNA GÓRA

Atrakcją ścieżki jest wieża widokowa o wysokości 195 m n. p. m. obok Spyczynej Góry w pobliżu miejscowości Żerdno. Jest to jedno z najwyższych wzniesień na Pojezierzu Drawskim.

 

JEZIORO PROSINO

Rezerwat ornitologiczny założony w celu ochrony miejsc lęgowych i bytowych ptaków wodnych i błotnych. Ptaki można obserwować dogodnie przez lornetkę z przygotowanego stanowiska.

 

JEZIORO ŻERDNO

Zwane również Srebrnym, jest dawna zatoką jeziora Drawsko. Znajduje się na trasie szlaku kajakowego Piławy, który ma początek z jeziora Komorze.